Rodzaje oleju kokosowego dostępne na rynku

Olej kokosowy staje się coraz popularniejszy w polskich domach. Wiele osób wykorzystuje go z powodu unikalnego smaku i aromatu, które nieodłącznie kojarzy się z tropikami. Jeszcze inni wykorzystują go jako zdrowszą alternatywę dla tłuszczów zwierzęcych oraz roślinnych, uznawanych powszechnie za niezdrowe.

Czym jest i jak powstaje olej kokosowy?

Olej kokosowy uchodzi za jeden z najzdrowszych rodzajów olejów i to mimo tego, że składa się aż w 90% z nasyconych kwasów tłuszczowych, które od lat uważane są za bardzo niezdrowe. Powstaje jako produkt tłoczenia kopry kokosowej, czyli białego miąższy pochodzącego z wnętrza orzecha kokosowego. Podstawowymi składnikami oleju kokosowego są nasycone kwasy tłuszczowe: laurynowy, stearynowy oraz kaprylowy. Skąd mimo pozornie fatalnego składu bierze się więc opinia, że olej kokosowy jest zdrowy? Decyduje o tym długość łańcuchów tworzących nasycone kwasy tłuszczowe. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym zaliczają się do kwasów MCT, o średniej długości łańcucha, podczas gdy wszystkie najgorsze i najmniej zdrowe nasycone kwasy tłuszczowe są kwasami o łańcuchu długim. Kasy tłuszczowe MCT są metabolizowane w naszym organizmie w bardzo specyficzny sposób, dlatego właśnie są zdrowe i bezpieczne.

Rodzaje oleju kokosowego

Na półkach w sklepie dostępne są dwa rodzaje oleju kokosowego. Olej nierafinowany oraz olej kokosowy rafinowany. Olej kokosowy nierafinowany zachowuje smak i aromat kokosowa. Jest również znacznie mniej przetworzony niż olej rafinowany, w związku z tym zawiera więcej wartości i składników odżywczych. Świetnie sprawdzi się on podczas zbiegów kosmetycznych. W kuchni najlepiej używać go na zimno. Jeśli chodzi o olej kokosowy rafinowany, to jest on pozbawiony większości własności, którymi cechuje się olej nierafinowany. Dzięki temu jednak świetnie nadaje się do smażenia czy pieczenia. Ze względu na przeprowadzone procesy chemiczne jest pozbawiony smaku i zapachu kokosa, często sięgają więc po niego osoby, które kokosa po prostu nie lubią. Ze względu na swoje roślinne pochodzenie olej kokosowy jest świetnym produktem dla wegan i wegetarian.

About the Author

Related Posts