Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni i pielęgnacji

Olej kokosowy jest coraz chętniej wykorzystywany przez Polaków. Znajduje on zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Posiada szereg własności prozdrowotnych, które sprawiają, że śmiało można go zaliczyć do superfoods.

Zastosowanie oleju kokosowego w kuchni

Pierwsze i podstawowe zastosowanie oleju kokosowego to oczywiście kuchnia. Poszczególne rodzaje oleju (rafinowany, nierafinowany) mają różne zastosowania, ze względu na swoje własności oraz smak i zapach. Olej nierafinowany znakomicie sprawdzi się do przygotowania ciast czy tortów, szczególnie jeśli ktoś lubi smak i zapach kokosa. Można go wykorzystać również w różnej maści deserach na zimno oraz jako dodatek do sałatek. Jeśli chodzi o smażenie potraw, to dużo lepszym rozwiązaniem jest olej kokosowy rafinowany. Wynika to z faktu, że posiada on wysoką temperaturę dymienia, czyli temperaturę, w której tłuszcz rozpada się na wolne kwasy tłuszczowe i glikol. W przypadku olejku kokosowego rafinowanego temperatura ta wynosi 204°C i jest znacznie wyższa niż chociażby dla oleju rzepakowego. Dużą zaletą oleju rafinowanego jest, że nie zmienia smaku i zapachu potraw, co z pewnością docenią osoby, które nie lubią kokosa.

Zastosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

Ze względu na swoje własności olej kokosowy znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają działanie antybakteryjne, antygrzybiczne oraz antywirusowe, a dodatkowo świetnie nawilżają skórę oraz regulują pracę gruczołów łojowych. Olej kokosowy znajdziemy w wielu kosmetykach dostępnych na rynku, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby używać go bezpośrednio, szczególnie w wersji nierafinowanej. Zaaplikowany na skórę olej kokosowy działa regenerująco i nawilżająco. Świetnie sprawdzi się więc w przypadku przesuszonej skóry na łokciach, kolanach i piętach. Można go także stosować do twarzy. Ze względu na antybakteryjne działanie można go śmiało polecić osobom zmagającym się z trądzikiem, ale również różnego rodzaju egzemami. Olej kokosowy łagodzi także podrażnienia oraz oparzenia skóry.

About the Author

Related Posts