Close

Maxidriver – Portal Motoryzacyjny

 

Czym jest wahacz? 

Wahacz to jedna z najważniejszych części  w samochodzie.Jest on sztywnym elementem mechanizmu który wykonuje stały ruch wokół  stałej osi. Po wykonaniu ruchu wahacz wraca do swojego położenia. Stanowi on bardzo ważną składową zawieszenia i ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo podróżujących. Wśród rodzajów wahaczy wyróżniamy wahacze poprzeczne, wzdłużne i ukośne (jest to zależne od rodzaju zamocowania i umiejscowienia w aucie).

Za co odpowiedzialny jest wahacz? 

Wahacz odpowiedzialny jest za połączenie zwrotnicy koła z nadwoziem samochodu. Gdy wahacz zostanie uszkodzony  może dojść nawet do pęknięcia, co skutkuje deformacją. Najczęściej wahacz odizolowany jest metalowo-gumowymi tulejami zwanymi silentblokami.  Ma to na celu wytłumienie wszystkich drgań przenoszonych z drogi na koła pojazdu. Wahacz w skrócie odpowiedzialny jest za stabilność auta i komfort jazdy. W samochodzie mogą być dwa wahacze, a w innych samochodach  może być ich nawet kilka.

Jak często psują sie wahacze? 

Niestety wahacze psują się dość szybko, głównie przez złe drogi, każda dziura czy nierówność skraca żywotność naszego wahacza. Na rynku obecnie możemy znaleźć dużo firm produkujących wahacze, kupując je, musimy być pewni jakości, czasem lepiej zapłacić więcej i czuć się bezpieczniej.

Jak rozpoznać zepsuty wahacz? 

Jeżeli w swoimi samochodzie słyszysz stuki, szarpanie czy reakcja na skręt jest zła, to być może jest to zużyty lub uszkodzony wahacz. Wymiana wahacza jest ważna, przez zepsuty wahacz można stracić panowanie nad samochodem.

Leave a comment

Facebook plugin is not configured. Please add a website for the facebook comments and a number of comments from the Dashboard > Suarez > Additional Options > Facebook.

Your name
Your email address
Website URL
Comment