Close

Maxidriver – Portal Motoryzacyjny

 

Zima nie jest łatwym okresem ani dla kierowców, ani dla ich pojazdów. Duże wahania temperatury, mróz,sól drogowa, dziury w jezdniach, śnieg, lód, błoto pośniegowe i wilgoć – to wszystko bardzo negatywnie wpływa na samochód. Po zimie w samochodzie warto zwrócić uwagę szczególnie na elementy zawieszenia, układ kierowniczy oraz stan przegubów napędowych. Sprawne muszą być także amortyzatory, ponieważ utrzymują one stały kontakt koła z podłożem i zapewniają komfort jazdy.

W dzisiejszych czasach elementy stosowane do zawieszenia są trwałe i odporne na uszkodzenia. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów i dlatego wolniej korodują, a także wytrzymują duże przebiegi. Mimo wszystko kompleksowy przegląd zawieszenia należy zaplanować na wiosnę. Powodem jest to, że okres jesienno-zimowy jest szczególnie niekorzystny dla samochodu.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest mycie nadwozia i czyszczenie wnętrza a także dokładne umycie podwozia. Spłukując z niego resztki soli i błota zapewniamy lepszy wgląd w zawieszenie auta. Zanim udamy się do warsztatu wiele czynności możemy wykonać sami. Na początku warto sprawdzić oświetlenie. Po zimie w kloszach lamp może pojawić się wilgoć, a przez sól drogową występuje korozja styków. Kolejna łatwa czynność to sprawdzenie stanu wycieraczek.

Następnymi czynnościami może być sprawdzenie płynów eksploatacyjnych. Poziom oleju warto regularnie kontrolować, niezależnie od wieku, przebiegu oraz pory roku. Z kolei płyn hamulcowy chłonie wilgoć z powietrza, nawet gdy auto nie jeździ, dlatego koniecznie trzeba zbadać stan tego płynu.

W sprawdzeniu zawieszenia przyda się już pomoc mechanika. Nawet jeśli wszystko wydaje się sprawne, w trakcie badania w serwisie może się okazać, że występują luzy, których przed zimą nie było. W układzie zawieszenia należy sprawdzić, czy nie pojawiły się nadmierne luzy przy tulejach metalowo-gumowych, a także czy sworznie wahaczy oraz łączniki stabilizatorów nie są już zużyte. Warto sprawdzić również amortyzatory i sprężyny.

Ważną czynnością jest również wymiana opon zimowych na letnie. Należy to wykonać gdy temperatura przez dłuższy czas utrzymuje się powyżej 7 stopni Celcjusza.

Leave a comment

Facebook plugin is not configured. Please add a website for the facebook comments and a number of comments from the Dashboard > Suarez > Additional Options > Facebook.

Your name
Your email address
Website URL
Comment