Close

Maxidriver – Portal Motoryzacyjny

Dlaczego warto dbać o rozrząd?

W nowoczesnych silnikach samochodowych producenci stosują łańcuszki lub paski rozrządu. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o łańcuszki, to charakteryzują się one dłuższą żywotnością. Do podstawowych wad łańcuszków należy większy ciężar, wyższe koszty wytworzenia, a przede wszystkim głośniejsza praca wpływająca na zmniejszenie komfortu jazdy. Wymienione wady łańcuszków sprawiają, że większość producentów decyduje się na montaż pasków rozrządu. Kupując auto wyposażone w pasek rozrządu, należy pamiętać o regularnej wymianie tego elementu. Wymiana rozrządu nie jest ani droga, ani trudna. Tymczasem zerwanie paska najczęściej prowadzi do zderzenia się tłoków z zaworami, co skutkuje poważnym uszkodzeniem silnika. Naprawa jednostki napędowej uszkodzonej wskutek zerwania paska rozrządu jest niezwykle kosztowna, a często zwyczajnie nieopłacalna. W takiej sytuacji takiej jest kupić inny silnik niż naprawiać uszkodzenia.

Kiedy wymieniać rozrząd?

Podstawowe pytanie, które zadaje sobie większość użytkowników aut, brzmi, kiedy powinna być przeprowadzana wymiana rozrządu? Okazuje się, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy producent aut samodzielnie określa żywotność tego elementu. Zazwyczaj zaleca się wymianę rozrządu co 90-150 tys. km. Bezwzględnie wymiany paska rozrządu należy dokonywać po zakupie auta, zwłaszcza pochodzącego z importu, jeżeli jest on spękany i posiada widoczne uszkodzenia mechaniczne lub kiedy jest zabrudzony olejem. Wymieniając pasek rozrządu, warto również zwrócić uwagę na stopień zużycia pozostałych elementów współpracujących, takich jak rolki prowadzące i napinacze. Należy pamiętać, że okres żywotności paska rozrządu jest w dużym stopniu uzależniony od stylu jazdy.

Leave a comment

Facebook plugin is not configured. Please add a website for the facebook comments and a number of comments from the Dashboard > Suarez > Additional Options > Facebook.

Your name
Your email address
Website URL
Comment