Close

Maxidriver – Portal Motoryzacyjny

Koszty wymiany rozrządu potrafią być szczególnie dotkliwe dla użytkowników samochodów, dlatego wielu kierowców nie zdając sobie sprawy z konsekwencji zerwania paska bądź wyciągnięcia łańcucha zdecydowanie zbyt rzadko interesuje się wymianą tego newralgicznego elementu. Jednak niewiedza w tym aspekcie prowadzi do znacznych uszkodzeń silnika, a tym samym zmusza do poniesienia zdecydowanie większych kosztów niż sama wymiana rozrządu w samochodzie.

Jak uniknąć problemów z rozrządem w samochodzie?

Szczególnie istotne w dbaniu o rozrząd jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących wymiany rozrządu. Producent określa limit kilometrów, bądź czas wyrażony w latach po którym powinniśmy bezwzględnie zainteresować się tematem wymiany. Istotne jest również styl jazdy. Jeśli podróżujemy głównie w cyklu miejskim powinniśmy od sugerowanych przez producenta limitów odjąć 20 – 30%. Rozrząd w cyklu miejskim zużywa się szybciej, zatem należy mieć to na uwadze przy planowaniu terminu wymiany.

Nie bez znaczenia pozostaje jakość części, po które sięgamy podczas wymiany. Bardzo często o wiele tańsze zamienniki, które mogą skusić na swoją ceną nie posiadają cech oryginalnego produktu przez co są nietrwałe. Należy pamiętać również, że oprócz wymiany samego paska czy też łańcucha rozrządu należy wymienić pompę wody oraz rolki napinacza. Zużyte elementy powodują o wiele większy opór przenoszony na pasek, co może sprzyjać powstawaniem pęknięć powodujących ostateczne zerwanie.

Istotne jest także odpowiednie zabezpieczenie elementów rozrządu osłoną, która chroni przed dostaniem się niepożądanych przedmiotów. Osłony w większości samochodów montowane są seryjne, jednak zdarza się, że mechanik podczas wymiany rozrządu zapomina przymocować ponownie tego elementu. Nawet niewielki kamień, który może dostać się pod pasek może spowodować tak duże napięcie, że pasek pomimo swojej dużej wytrzymałości zostanie rozerwany.

Leave a comment

Facebook plugin is not configured. Please add a website for the facebook comments and a number of comments from the Dashboard > Suarez > Additional Options > Facebook.

Your name
Your email address
Website URL
Comment